Sukces Site Praca Kto i dlaczego decyduje się na pracę w branży rolniczej

Kto i dlaczego decyduje się na pracę w branży rolniczej

6 min read
0
1,752
zboże

Wieś, kontakt z naturą i kult ciężkiej pracy. W ten sposób większość ludzi niezwiązanych z branżą rolniczą wyobraża sobie pracę w gospodarstwie. Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, ile jest w tym prawdy?

Praca w rolnictwie – kto się na nią decyduje?

Zarówno kiedyś, jak i dziś praca w rolnictwie pozostaje ciężkim zajęciem. Stały rozwój i mechanizacja zmieniły bardzo wiele, ale nie to, że każdego dnia rolnik musi zakasać przysłowiowe rękawy i ruszyć do ciężkiej pracy. Zajęcie to w dalszym ciągu często wybierają ci, którzy po prostu dziedziczą gospodarkę po rodzicach, dziadkach lub decydują się przejąć gospodarstwo po dalszych krewnych. Zwykle jest to decyzja podyktowana nie tyle chęcią, ile koniecznością. Jednak nie brakuje też tych, którzy na pracę w rolnictwie decydują się z własnej woli i po prostu z zamiłowania. Coraz więcej młodych ludzi wybiera pracę w rolnictwie po skończeniu odpowiednich szkół o profilu rolniczym czy nawet po studiach wyższych. Nie brakuje też tych, którzy szukając zajęcia, wpisują w wyszukiwarkę frazę „praca rolnictwo” i postanawiają związać się z branżą rolniczą jako pracownik w dużym gospodarstwie czy to stały czy sezonowy. Pracownicy sezonowi potrzebni są w gospodarstwach rolnych zwykle do pomocy przy zbieraniu owoców, warzyw oraz przy klasyfikowaniu i sortowaniu zbiorów. Bywa, że rolnicy poszukują pracowników do prostych prac porządkowych czy też do prac remontowych bądź budowlanych.

Czy praca w rolnictwie daje zyski?

To trudne pytanie. Zasadniczo większość rolników narzeka na brak bądź niedostateczne dochody. Wielu z nich mówi, że „wychodzą na zero”. Jednak nie brakuje tych, którzy zarządzają gospodarstwem jak dobrze prosperującym przedsiębiorstwem i, co za tym idzie, osiągają spore dochody. Minęły już czas starych ciągników i gospodarowania na spłachetku ziemi. Mimo że w polskim rolnictwie nadal dominują niewielkie gospodarstwa, a samo rolnictwo jest dość rozdrobnione, to większość rolników dba o stałe unowocześnianie swojego parku maszynowego i pozyskiwanie wiedzy z branży. Ponadto szereg właścicieli gospodarstw decyduje się na to, by skupić się na konkretnej gałęzi rolnictwa. We współczesnym rolnictwie wyspecjalizowanie się w konkretnej produkcji może dać wymierne efekty finansowe.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na pracę w rolnictwie?

Ci, którzy są właścicielami gospodarstwa rolnego na pewno wiedzą, że poza chwilami satysfakcji z plonów, ładnych i dobrze odżywionych zwierząt oraz błyszczących traktorów i innych pięknych maszyn, praca w rolnictwie to ciężki kawałek chleba. Zapomnieć można o spaniu do południa, wakacjach, bo przecież w tym czasie są żniwa, czy o tym, by zamknąć drzwi biura i przestać myśleć o pracy. W rolnictwie pracuje się niemal 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.
Osoby, które zatrudniają się do pracy w rolnictwie, muszą nastawić się na ciężką fizyczną pracę.

Jednak nie należy się zrażać, niemal każdy rolnik powie, że praca ta daje ogromną satysfakcję i jest szkołą życia, wyrabia charakter i pozwala na stały rozwój.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…