Sukces Site Praca Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

5 min read
0
382
praca

Gdy poszukujesz pracy, pamiętaj, że to, że rekruterowi spodobało się Twoje CV, to dopiero 1/3 sukcesu. Najważniejsza jest autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Umiejętność przedstawienia swoich mocnych stron, budowanie logicznej, spójnej i merytorycznej wypowiedzi i kontrola mowy ciała to jedne z wielu czynników, które pomagają dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy. Przed rozmową o pracę, warto dokładnie się przygotować, a także wiedzieć, czego należy bezwzględnie unikać – niestety niektóre zachowania przekreślają nasze szanse na otrzymanie posady.

Zwroty grzecznościowe i savoir vivre

Schludne, eleganckie ubranie, czyste i suche włosy, stonowany makijaż to kwestie podstawowe. Pamiętać należy również o wielu niuansach – nieładnie jest pierwszemu wyciągać rękę na przywitanie oraz zajmowanie miejsca bez wskazania. Wyłączyć należy telefon komórkowy, a także nie sięgać po własny napój. Niekulturalnie wypadnie również spoufalanie się z rekruterem, a także przerywanie jego wypowiedzi. Pamiętać również o języku – niedopuszczalne są wulgaryzmy, sformułowania potoczne czy slang. Nieeleganckie jest dotykanie twarzy, włosów, nerwowe ruszanie nogą, czy zabawa elementem garderoby czy przedmiotami. Mimo że koniec spotkania to moment, w którym emocje zazwyczaj opadają, nie zapominaj o odpowiednim pożegnaniu i nie uciekaj z sali w pospiechu. Należy podziękować za rozmowę i odwzajemnić uścisk dłoni.

Jakich tematów nie poruszać?

Starając się o pracę, absolutnie nie przedstawiaj poprzedniej firmy w sposób negatywny i unikaj subiektywnych ocen miejsca i ludzi – wypowiedzi dotyczących złych relacji, niesprawiedliwego szefa, złej organizacji itp. Bardzo często zdarza się, że rekruter dopytuje, dlaczego chcemy zmienić zatrudnienie, wówczas należy przedstawić powody w sposób neutralny, np. mówiąc o niesatysfakcjonującym wynagrodzeniu. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacja dotyczy życia zawodowego, dlatego nie należy rozwodzić się nad swoimi sprawami prywatnymi, długo opowiadając o rodzinie, przyjaciołach czy hobby. Nie podkreślaj również, że desperacko szukasz pracy lub masz ciężką sytuację. Kolejną kwestią, której nie należy poruszać jest wynagrodzenie, pakiety zdrowotne i urlopy – to pracodawca zazwyczaj informuje o warunkach zatrudnienia, ale nie zawsze na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli padnie pytanie o oczekiwaną pensję, podaj pewne ramy, a nie konkretną kwotę, tak by mieć późniejszą możliwość negocjacji.

Sztuka dialogu

Podczas rozmowy musisz być aktywny i żywo zainteresowany – kiwanie głową i przytakiwanie na wypowiedzi rekrutera nie wystarczy. Musisz dać się poznać i pokazać, że jesteś komunikatywny, przy czym należy umieć ową komunikatywność wypośrodkować, tak aby nie przerodziła się w gadulstwo osaczające rozmówcy. Dbaj o precyzję odpowiedzi i słuchaj uważnie rekrutera.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Kodeks etyki obowiązuje także komorników sądowych

Być może nie każdy wie, ale komornik sądowy jest tak zwanym zawodem zaufania publicznego. …