Sukces Site Praca Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

5 min read
0
1,948
praca

Gdy poszukujesz pracy, pamiętaj, że to, że rekruterowi spodobało się Twoje CV, to dopiero 1/3 sukcesu. Najważniejsza jest autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Umiejętność przedstawienia swoich mocnych stron, budowanie logicznej, spójnej i merytorycznej wypowiedzi i kontrola mowy ciała to jedne z wielu czynników, które pomagają dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy. Przed rozmową o pracę, warto dokładnie się przygotować, a także wiedzieć, czego należy bezwzględnie unikać – niestety niektóre zachowania przekreślają nasze szanse na otrzymanie posady.

Zwroty grzecznościowe i savoir vivre

Schludne, eleganckie ubranie, czyste i suche włosy, stonowany makijaż to kwestie podstawowe. Pamiętać należy również o wielu niuansach – nieładnie jest pierwszemu wyciągać rękę na przywitanie oraz zajmowanie miejsca bez wskazania. Wyłączyć należy telefon komórkowy, a także nie sięgać po własny napój. Niekulturalnie wypadnie również spoufalanie się z rekruterem, a także przerywanie jego wypowiedzi. Pamiętać również o języku – niedopuszczalne są wulgaryzmy, sformułowania potoczne czy slang. Nieeleganckie jest dotykanie twarzy, włosów, nerwowe ruszanie nogą, czy zabawa elementem garderoby czy przedmiotami. Mimo że koniec spotkania to moment, w którym emocje zazwyczaj opadają, nie zapominaj o odpowiednim pożegnaniu i nie uciekaj z sali w pospiechu. Należy podziękować za rozmowę i odwzajemnić uścisk dłoni.

Jakich tematów nie poruszać?

Starając się o pracę, absolutnie nie przedstawiaj poprzedniej firmy w sposób negatywny i unikaj subiektywnych ocen miejsca i ludzi – wypowiedzi dotyczących złych relacji, niesprawiedliwego szefa, złej organizacji itp. Bardzo często zdarza się, że rekruter dopytuje, dlaczego chcemy zmienić zatrudnienie, wówczas należy przedstawić powody w sposób neutralny, np. mówiąc o niesatysfakcjonującym wynagrodzeniu. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacja dotyczy życia zawodowego, dlatego nie należy rozwodzić się nad swoimi sprawami prywatnymi, długo opowiadając o rodzinie, przyjaciołach czy hobby. Nie podkreślaj również, że desperacko szukasz pracy lub masz ciężką sytuację. Kolejną kwestią, której nie należy poruszać jest wynagrodzenie, pakiety zdrowotne i urlopy – to pracodawca zazwyczaj informuje o warunkach zatrudnienia, ale nie zawsze na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli padnie pytanie o oczekiwaną pensję, podaj pewne ramy, a nie konkretną kwotę, tak by mieć późniejszą możliwość negocjacji.

Sztuka dialogu

Podczas rozmowy musisz być aktywny i żywo zainteresowany – kiwanie głową i przytakiwanie na wypowiedzi rekrutera nie wystarczy. Musisz dać się poznać i pokazać, że jesteś komunikatywny, przy czym należy umieć ową komunikatywność wypośrodkować, tak aby nie przerodziła się w gadulstwo osaczające rozmówcy. Dbaj o precyzję odpowiedzi i słuchaj uważnie rekrutera.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Szara łazienka z drewnem w biurze to styl, elegancja i funkcjonalność!

Szara łazienka z elementami drewnianymi to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnę…