Sukces Site Praca Asekuracja na dachu podczas budowy

Asekuracja na dachu podczas budowy

4 min read
0
1,254
pracownik

Pracując na dachu należy liczyć się z ryzykiem upadku z wysokości. Zagrożenie pracy na dachu nie stanowi tylko na krawędzi ale również przy świetlikach i klap dymowych,które nie stanowią  odpowiedniego zabezpieczenia przed urazem. Aktualnie praca na dachu wiąże się z urządzeniami, które wymagają okresowej konserwacji. Dachy powinny być odśnieżane zimą, rynny deszczowe oczyszczane i zadbane.

Asekuracja pracowników

Coraz częściej instalowane są systemy specjalne do elewacji, tak aby praca na wysokościach oraz przebywanie na dachu nie stanowiło żadnego zagrożenia. W związku z tym praca na dachu powinna być wykonywana w bezpiecznych warunkach. Od samego początku inwestor czy projektant są odpowiedzialni za właściwy projekt budynku, zgodnie z zasadami BHP, tak stanowi prawo budowlane. W zależności od odpowiednich zabezpieczeń na dachu, pracodawca ma możliwość wykonania kart ryzyka zawodowego, wykonanie specjalnego szkolenia pracowników oraz wydania im odpowiedniego sprzętu do pracy. Ochrona pracowników z zakresu ryzyka zawodowego, w tym upadku z wysokości.Istotnymi ludźmi są właściciel budynku i administrator obiektu,którzy są odpowiedzialni za dopuszczenie pracowników do pracy w odpowiednich warunkach. Ważny jest również koordynator do spraw BHP,którego zadaniem jest przeszkolić pracowników i oznajmić im jakie ryzyka mogą pojawić się przy pracy na dachu oraz ochrona osobista każdego z pracowników.

BHP w pracy

Zadaniem koordynatora jest również przedstawienie firmom zewnętrznym instrukcje bezpieczeństwa i stosowany sprzęt ochrony indywidualnej,który ma umożliwić pracę w sposób bezpieczny i solidny ale przede wszystkim dokładny. Wymogi bezpieczeństwa są odgórnie odsyłane na podwykonawców i zasady dotyczą wszystkich osób, które przebywają na terenie budynku oraz na danym terenie. W zależności od rodzaju czy typu dachu stosuje się różne zabezpieczenia przed urazem,upadkiem. Zgodnie z oceną ryzyka zawodowego, która przeprowadzana jest zgodnie ze stanowiskiem pracy danej osoby. Celem jest zabezpieczenie pracownika przed upadkiem w najlepszy możliwy sposób, oto przykłady: eliminacja pracy na wysokości poprzez zastosowanie krat na świetlikach i klapach dymowych. Ograniczenie pola pracy poprzez zastosowaniu siatek asekuracyjnych czy balustrad. Zmocowanie punktów asekuracyjnych lub systemów liniowych oraz zastosowanie takich metod asekuracyjnych, aby uniemożliwić powstania upadku przez pracownika. Asekuracja na dachu musi ograniczyć długość i skutki spadania danej osoby, a także dokonanie czynnego i biernego ograniczeniem pola pracy.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Praca
Comments are closed.

Sprawdź również

Szara łazienka z drewnem w biurze to styl, elegancja i funkcjonalność!

Szara łazienka z elementami drewnianymi to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnę…