Sukces Site Inwestycje 5 zasad inwestowania w fundusze

5 zasad inwestowania w fundusze

6 min read
0
1,421
inwestycje

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne to jedna z lepszych opcji, jeśli tylko liczymy na naprawdę spory zysk. W tego rodzaju instrument lokuje swoje oszczędności już ponad 2 miliony Polaków. Jeśli i Ty chciałbyś spróbować swoich sił i cieszyć się nadwyżką pieniędzy, poznaj przydatne wskazówki, które mogą okazać się kluczem do sukcesu.

1. Określ czas inwestycji

Od Twoich możliwości czasowych zależeć będzie, jakie fundusze inwestycyjne wybierzesz. Musisz wiedzieć, że istnieją takie, w które lepiej inwestować w krótkim czasie oraz te długoterminowe. Fundusze inwestycyjne, w które można lokować kapitał na krótki okres to najczęściej te obligacyjne. Są one najmniej ryzykowne, dzięki czemu pieniądze możesz wycofać w wybranym przez Ciebie momencie bez strat.

Jeśli jednak planujesz inwestowanie długookresowe, znacznie lepsze będą fundusze o większym ryzyku, na przykład akcyjne. Masz przecież dużo czasu, by reagować na negatywne zmiany.

2. Weź pod uwagę ryzyko

Fundusze inwestycyjne zaliczają się do agresywnych form inwestowania. Wszystko dlatego, że w przypadku wszystkich istnieje ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. Dobrze więc zastanów się, czy stać Cię na ewentualną stratę.

Pamiętaj też, że możesz sprawnie ograniczać istniejące ryzyko inwestycyjne. Lokuj na przykład oszczędności w różne fundusze inwestycyjne albo wybieraj te, które są z reguły bardziej stabilne.

3. Wybierz fundusz inwestycyjny

Wybór funduszu inwestycyjnego będzie zależał od wielu czynników. Z całą pewnością nie patrz na jego historię, ponieważ rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Bierz raczej pod uwagę swoje oczekiwania względem możliwego zysku i możliwości.

Pamiętaj, że jednostki uczestnictwa możesz nabywać już za 50 złotych. To od Ciebie zależy, ile na ten cel przeznaczysz. Musisz wiedzieć, że im większa będzie wartość Twojej inwestycji, tym na większy zysk możesz liczyć. Im bardziej agresywny będzie fundusz inwestycyjny, tym możliwe będzie wygenerowanie większego zarobku.

4. Załóż portfel inwestycyjny

Doświadczony inwestor nigdy nie lokuje w fundusze inwestycyjne wszystkich swoich oszczędności. Najczęściej jest to średnio 70% całej puli. Co więcej, nigdy nie przeznacza tego kapitału tylko na jeden fundusz.

Okazuje się, że aby minimalizować ryzyko inwestycyjne, dobrą praktyką jest rozdzielanie pieniędzy na różne fundusze. Warto więc założyć cały portfel inwestycyjny i w nim lokować jednostki uczestnictwa w różnych funduszach.

5. Myśl racjonalnie

Nie sugeruj się podpowiedziami, reklamami, prognozami, historią danego funduszu. Pamiętaj, że rynek funduszy inwestycyjnych jest bardzo zmienny i nawet najbardziej doświadczony inwestor czy doradca inwestycyjny nie jest w stanie zagwarantować Ci zysku z takiej inwestycji. Ryzyko w tym przypadku jest zawsze obecne.

Przed przystąpieniem do zakupu jednostek uczestnictwa w danym funduszu poznaj mechanizm działania tego rodzaju instrumentu. Warto poznać chociaż podstawy, by móc reagować na niekorzystne zmiany i ochronić ulokowany w fundusze inwestycyjne kapitał.

Załaduj więcej komentarzy
Load More By admin
Load More In Inwestycje
Comments are closed.

Sprawdź również

Przewodnik po szybkim rozwodzie – jak najszybciej zakończyć małżeństwo

Rozwód to nie tylko trudna decyzja, ale także proces, który może być emocjonalnie wyczerpu…